دی کلینیک - DAY CLINIC

مطالب مندرج در این وبلاگ صرفاً جنبه آموزشی و راهنمائی دارند . بنابراین هرگونه معاینه و معالجه ای بایستی تحت نظر پزشک متخصص و در اسرع وقت صورت پذیرد

نشانه های سکته مغزی
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٥ بهمن ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: کلینیک جراحی مغز و اعصاب

سکته مغزی

نشانه های سکته مغزی

خواندن این متن فقط چند دقیقه طول می کشد

یک متخصص مغز و اعصاب می گوید چنانچه شخصی را که سکته مغزی کرده در کمتر از 3 ساعت ببیند می تواند عوارض سکته مغزی را بطور کامل اصلاح کند.. "بطور کامل". او می گوید نکته این است که سکته مغزی شناخته شده، تشخیص داده شده و بیمار در کمتر از 3 ساعت به مراکز درمانی رسانده شود.

شناخت سکته مغزی
.........................
شکر خدا فقط سه کار برای تشخیص کافی است. بخوانید و به یاد بسپارید
گاهی شناخت علائم سکته مغزی مشکل است. بدبختانه از هوش رفتن بیمار مشکل را بدتر می کند. شخصی که سکته کرده ممکن است در شرایط بسیار خطرناکی قرار داشته باشد اما اطرافیان نمی توانند مشکل را تشخیص دهند.
پزشکان می گویند اطرافیان با پرسیدن سه سؤال ساده می توانند سکته مغزی را تشخیص دهند .
* از بیمار بخواهید که لبخند بزند
* از بیمار بخواهید یک جمله ساده را بطور پیوسته بگوید. (مثلاً، امروز هوا آفتابی است)
* از او بخواهید که هر دو دستش را بلند کند .

اگر بیمار در انجام دادن هر یک از سه مورد فوق با مشکل روبرو شد بلافاصله با اورژانس تماس گرفته و این علائم را برای مسئول اورژانس توضیح دهید

نشانه جدید سکته مغزی...
زبانت را بیرون بیاور

توجه: یکی دیگر از نشانه های سکته مغزی این است که از بیمار بخواهید زبانش را بیرون بیاورد. اگر زبانش کج و معوج بود و یا به طرفین دهان متمایل شد نشانه سکته مغزی است.

 عوامل ابتلا به سکته مغزی
..................................
به گفته محققان استرالیایی از هر 10 بیمار بالای 30 سال که سکته مغزی نموده اند 7 نفر به یک یا چند عامل مؤثر در سکته مغزی مبتلا هستند. براساس تحقیقات انجام شده بر روی بیش از 16 هزار شخص بالای 30 سال که به علت بیماری در استرالیا به پزشک مراجعه کرده اند 70 درصد از آنان به بیماری هایی چون فشار خون بالا، نامنظم بودن ضربان قلب ، بیماری قند یا بالا بودن میزان کلسترول خون مبتلا بوده و یا دخانیات مصرف می کنند که همه این موارد از عوامل خطرناک ابتلا به سکته مغزی اند. افزون بر این محققان فشار خون بالا را نیز خطرناکترین عامل ابتلا به سکته مغزی می دانند.